Przed badaniem – o czym pamiętać?

Badanie wykonuje się ze skierowaniem lekarskim. Przed wizytą należy więc udać się do lekarza, który taki formularz wystawi.

Może ono być zarówno wykonane prywatnie jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym drugim przypadku skierowanie należy dostarczyć najpóźniej 14 dni po dokonaniu rejestracji, w przeciwnym razie ustalony termin badania zostanie anulowany.

W momencie rejestracji lub jeśli była ona telefoniczna w dniu badania, należy wypełnić również specjalną ankietę, a także wypisać ewentualne upoważnienie do odbioru wyników przez inną osobę niż pacjent.

Przeciwwskazania do badania

Choć rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, należy pamiętać, że nie zawsze może być wykonany. Dlatego przed badaniem należy poinformować radiologa o:

  • Wszczepionych urządzeniach elektronicznych (tj. pompa insulinowa, elektrostymulatory, rozrusznik serca),
  • Implant słuchowy,
  • Klipsy wewnątrzczaszkowe.

Stanowią one bowiem bezwzględne przeciwwskazanie do wykonania badania.

Jeżeli natomiast posiadasz endoprotezy, aparat ortodontyczny lub śruby czy płytki ortopedyczne, również należy poinformować o nich radiologa, który na podstawie wywiadu i dotychczasowej dokumentacji medycznej podejmie decyzje czy badanie można przeprowadzić.

Rezonans magnetyczny opiera się bowiem na działaniu fal magnetycznych, które mogą być zaburzane przez przedmioty elektroniczne i metalowe lub powodować ich nadmierne nagrzewanie się, co fałszuje wyniki badań.

Chcesz wykonać badanie?

Znajdź rezonans najblizej swojego domu

Przygotowanie do badania

Rezonans magnetyczny to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania.

Należy jedynie pamiętać by na około 2 godziny przed badaniem nie jeść, a jeżeli badanie ma być wykonane z środkiem kontrastującym – dostarczyć wynik poziomu kreatyniny, nie starszy niż 7 dni. Stanowi on potwierdzenie, że nerki pacjenta funkcjonują prawidłowo i są w stanie usunąć po badaniu środek cieniujący (kontrast) z jego organizmu. By przyspieszyć ten proces, warto bezpośrednio po badaniu pić duże ilości wody.

Na rezonans magnetyczny należy wziąć ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą choroby czy urazu – m.in. wyniki innych badań (USG, RTG, tomografia) czy wypis ze szpitala.

O czym pamiętać bezpośrednio przed badaniem?

Ważne, by na badanie zgłosić się z minimum kilkunastominutowym wyprzedzeniem. Radiolog przeprowadzający badanie poinstruuje nas o kolejnych krokach.

Z pewnością przed wejściem do gabinetu należy pozbyć się wszystkich elementów ubioru, które zawierają metalowe elementy takie jak zamki, guziki, klamry czy sprzączki. Na badanie nie należy również przychodzić z biżuterią czy ozdobami do włosów, a portfel i telefon pozostawić na zewnątrz.

Panie przed badaniem koniecznie powinny również usunąć makijaż, który w dzisiejszych czasach często zawiera śladowe ilości metali.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przebiegu badania, radiolog odpowie na wszystkie pytania i udzieli niezbędnych wskazówek.

Co ważne, na badanie należy zabrać posiadaną dokumentację medyczną, w tym przede wszystkim wyniki poprzednich badań obrazowych. Mowa tu nie tylko o rezonansie, ale również takich badaniach jak tomografia komputerowa, badanie ultrasonograficzne czy zdjęcie RTG.

Będą one stanowiły pomoc dla radiologa i cenną wskazówkę przy przeprowadzaniu badania, co pozwoli uzyskać bardziej precyzyjny wynik.

Wyszukaj klinikę