Zalecenia po badaniu rezonansem magnetycznym

Po opuszczeniu tunelu, w którym wykonywane jest badanie, pacjent może od razu ubrać się i opuścić pracownię. Co ważne, nie musi on przychodzić na badanie z osobą towarzyszącą, ponieważ przeprowadzone badanie nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu czy innego środka transportu.

Jeżeli chodzi o jedzenie i picie, wręcz wskazane jest picie dużej ilości płynów po badaniu, zwłaszcza jeżeli przebiegało ono z podaniem środka kontrastującego. Przyspieszy to jego usuwanie wraz z moczem przez nerki, a tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych kontrastu, takich jak ból głowy czy zaburzenia smaku, które choć rzadko, jednak czasem mogą wystąpić.

Bez obaw można również po badaniu spożywać posiłki, zwłaszcza w sytuacji kiedy ze wskazań lekarskich badanie było wykonywane na czczo.

Odbiór wyników

Rezonans magnetyczny wykonuje się zawsze ze wskazań lekarskich, w celu diagnostyki różnego rodzaju schorzeń, dlatego staramy się by pacjenci otrzymali pełne wyniki w możliwie jak najkrótszym terminie, co pozwala na szybsze wdrożenie ewentualnej terapii.

Bezpośrednio po badaniu pacjent otrzymuje zapis badania w formie tradycyjnej (wydruki na kliszach) lub cyfrowej (płyta CD), które może pokazać lekarzowi zlecającemu badanie.

W ciągu kilku następnych dni (czas oczekiwania to maksymalnie 7 dni roboczych) doświadczony specjalista z zakresu radiologii na ich podstawie przygotowuje szczegółowy opis przeprowadzonego badania, z dokładną analizą uzyskanych obrazów.

Opis ten można odebrać zarówno osobiście (po podpisaniu odpowiedniej zgody mogą to zrobić również osoby trzecie – wolę taką należy jednak wyrazić przed przeprowadzeniem badania), jak i otrzymać drogą mailową, na wskazany przy rejestracji adres e-mail.

Rezonans magnetyczny – możliwe skutki uboczne

Jak już zostało wspomniane, sam rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, nie pozostawiającym śladów w organizmie pacjenta. Ze względu jednak na specyfikę badania, tzn. konieczność przebywania w niedużej, ograniczonej z wielu stron przestrzeni, u niektórych osób, zwłaszcza ze skłonnością do klaustrofobii, badanie może wywoływać stany lękowe i zwiększać poziom stresu.

Jeżeli badanie było wykonywane z kontrastem, mogą u pacjenta pojawić się lekkie skutki uboczne, w postaci bólu głowy lub reakcji alergicznej, która najczęściej objawia się:

  • Zaburzeniami smaku,
  • Uderzeniami gorąca,
  • Wysypką skórną,
  • Swędzeniem.

Ich natężenie zwykle jest niewielkie, a same objawy ustępują samoistnie maksymalnie do dwóch dni po badaniu. Jeżeli jednak będą wyjątkowo uciążliwe dla pacjenta, można poprosić lekarza o przepisanie środków przeciwalergicznych.

Wyszukaj klinikę